اموزش لوگو فصل 3 و 4 و 5
مرداد 10, 1395
نیروگاه سیکل ترکیبی چیست؟
مرداد 14, 1395

در ابتدا توضیح کوتاهی درباره درایو می دهیم و در انتها آموزش  راه اندازی را قرار داده ایم.

درایو چیست؟

تجهيز يا گروهي از تجهيزاتي است که براي ايجاد يک رفتار تعريف شده در دور و وضعيت گردش موتور الکتريکي از آنها استفاده ميگردد. اينورتور يا موتور اينورتور با استفاده از يک مدار ديجيتال جريان متناوب به وجود مي‏آورد . در حقيقت يک اينورتور موتور داراي سوئيچهاي با سرعت بالائي است که ميتوانند در يک ثانيه هزاران بار قطع و وصل شوند. به کمک اين سيگنالهاي خاموش و روشن ميتوان موج الکتريکي به موتور فرستاد و با تغيير ميزان اين خاموش وروشن شدنها اينورتور ميتواند فرکانسهاي مختلفي ايجاد کند. اينورتور موتور که گاهي، درايو کنترل دور يا درايو فرکانس متغير نيز ناميده ميشود کاربرهاي فراوان در صنعت دارد.

کنترلر موتور ميتواند به صورت دستي يا اتوماتيک يک موتور را راه اندازي يا متوقف نماید، رو به جلو يا عقب (راست گرد چپ گرد ) حرکت دهد. و يا با سرعت و گشتاور تنظيم شده اي به حرکت در آورده و در مقابل اضافه بار و فالتها محافظت کند. دامنه استفاده از کنترلر موتور بسته به کاربردهاي مختلف از مصارف معمول نظير کامپيوتر، ماشین فاکس، سيستمهاي گرمايش و سرمايش تا مصارف صنعتي پيچيده مانند خطوط توليد روباتيک ميتواند باشد .

درايو ها در کاربردهاي مختلف مانند سیستمهای سرور يا کنترل کننده دور موتور با فیدبک در الکتروموتورهاي AC و DC استفاده ميگردد. درايوهای دور موتور ميتوانند دور موتور را به صورت پيوسته از صفر تا چندين برابر دور نامي تغيير دهند. تنظيم دور موتور در الکتروموتورها علاوه بر کاربردهاي فراوان در پروسه هاي صنعتي ، منجر به صرفه جوئي مصرف انرژي نیز ميگردد. علاوه بر آن درايوها در راه اندازي موتور، جريان شروع کار و استارت موتور از شبکه را به ميزان زيادي کاهش ميدهند. بطوريکه اين جريان خيلي کمتر از جريان نامی موتور است.

درايوها ميتوانند موتور را بطور نرم و کاملا کنترل شده استارت و استاپ نمايند. زمان استارت و استاپ را ميتوان به دقت تنظيم نمود به صورتی که این زمان کسري از ثانيه و يا صدها دقيقه باشد.

امروزه کاربردهاي بسياري براي استفاده از درايو در صنعت اتوماسيون ميتوان نام برد مانند: ماشينهاي CNC ، موتورهاي آسانسور، نوار نقاله، کنترل يک ولو و …

توانائي درايو در استارت و استاپ نرم و کنترل دور موتور موجب کاهش قابل ملاحظه تنشهاي مکانيکي در کوپلينگها در تمامی ادوات دوار متصل به هم ميگردد.

درایوزیمنس به دلیل داشتن IGBT های قوی  درصنعت بیشتر کاربرد دارد به عنوان مثال درکارخانه سیمان و

تمام صنایع که نیاز به کنترل موتور دارند.

با استفاده از ماژول شبکه درایو زیمنس میتوان درایوها را وارد شبکه پروفی باس نمود.

آموزش راه اندازی درایو زیمنس

جهت دانلود فایل آموزش راه اندازی درایو زیمنس کلیک کنید

تهیه شده در شرکت ازنیک اتوماسیون نمایندگی زیمنس ونمایندگی اشنایدر در ایران

 

 

 

پرینت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

codebazan